#REKRUTACJA - Czy na pewno wiesz jak NIE pisać CV? – Vol 2 – Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę ?

Dodano 11.1.2018

OK, poprawnie zredagowałeś swoje CV, wysłałeś do rekrutera i Twój profil „pasuje” do profilu poszukiwanego kandydata. Istnieje duża szansa, że wkrótce otrzymasz telefon z zaproszeniem na spotkanie…

Jak się do niego przygotować?

* pierwsza próba – dobrze by było, żebyś pamiętał, gdzie aplikowałeś. Część rekrutacji jest ukryta, więc gdy rekruter zadzwoni i nie możesz skojarzyć nazwy pracodawcy, poproś o przypomnienie stanowiska wymienionego w ogłoszeniu. Żeby do pierwszej próby w ogóle mogło dojść, odbieraj telefony od nieznajomych lub oddzwaniaj;

* jeżeli coś nagle Ci wypadło i nie będziesz w stanie dotrzeć na umówione spotkanie – zadzwoń, zapewne uda się znaleźć alternatywny termin. Natomiast, jeżeli w między czasie „odechciało” Ci przyjść –  zachęcam do tego, aby zdobyć się na odwagę i poinformować rekrutera o zmianie planów. Tak jak pisałam w poprzednim artykule, nigdy nie wiesz, czy nie spotkacie się w przyszłości przy okazji innego projektu.

* przemyśl swój wizerunek – kultura wymaga, aby na tak formalne spotkanie ubrać się stosownie. W dzisiejszych czasach mamy dużo przestrzeni do przemycania akcentów modowych, które odzwierciedlają nasze wewnętrzne „ja” . Fajnie, ale błagam, niech to "ja" nie krzyczy już od progu! Podczas rozmowy o pracę ubierz się po prostu bardziej business niż casual, a połowę dodatków zostaw w domu.

 * musisz znać swoje CV - w końcu opisujesz w nim część (zawodową) swojego życia. Robi się naprawdę bardzo niezręcznie, gdy na przykład nie znasz w kolejności firm, w których pracowałeś albo okresów zatrudnienia.

* opanuj swoje odruchy – spotkanie rekrutacyjne jest z reguły sytuacją stresującą dla kandydata. Czasami podczas rozmowy wychodzą na jaw przykre tematy, które budzą wiele emocji. A czasem po prostu tak bardzo zależy Ci na danej pracy, że przestajesz nad sobą panować. Potraktuj swoją rozmowę jak wystąpienie, wywiad i potrenuj przed lustrem albo przyjaciółmi.

* badź konkretny - staraj się budować swoje wypowiedzi w sposób zwięzły i konkretny. Odpowiadaj rzeczowo i staraj się niepytany nie wchodzić na zbyt duży poziom szczegółu.

* nie bój się pytać - pamiętaj, że decyzja o podjęciu współpracy należy tak do pracodawcy jak i do Ciebie. Zatem ile spotkań, tyle szans, aby dowiedzieć się jak najwięcej o Twojej przyszłej pracy. Rekruter zawsze powinien dać przestrzeć do zadania kilku pytań przez Kandydata, jeżeli tak się nie stało - poproś o nią, masz do tego prawo.

* ostatnie moje słowo… na rozmowie bądź sobą!!! Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś! Zadaniem rekrutera jest znaleźć kandydata pasującego lub prawie idealnie pasującego do profilu pracownika, pod kątem kwalifikacji, kompetencji, ale również cech osobowości i charakteru.

Mam głęboką nadzieję, że moje rady NIE pomogą Ci w oszukaniu i przekłamaniu Twojego wizerunku podczas rozmowy o pracę, ale w umiejętnym zaprezentowaniu Twojego prawdziwego potencjału :)

Photo by rawpixel.com on Unsplash

Skontaktuj się z nami:

695 690 540

dsedek@candoconsulting.pl